יתרונות וחסרונות של רכבים אוטונומיים והשפעה כלכלית עלינו

אין ספק שעוד כמה שנים לא רבות בכלל אנחנו נראה רכבים אוטונומיים בכל מקום, כאלה שנוסעים לבד ולוקחים אותנו לאן שאנחנו צריכים בלי צורך להפעיל הרכב. לדעתי זה פשוט עצום, זו קדמה בצורה שמפוצצת את המוח.

אבל מה זה אומר מעבר לזה? מה ההשלכות של המהלך הזה ואיך זה באמת ישפיע על חיי היום יום שלנו?

הנה כמה נקודות מעניינות:

 

  • כמה טריוויאלי שזה נשמע, אבל לא נצטרך לנהוג יותר, מי שיבחר כמובן, כי מן הסתם יש אנשים שנהנים מכל רגע מאחורי ההגה. במקום לבזבז כמות זמן עצובה בפקקים בדרך לעבודה ואז פקקים בדרך חזרה הביתה בערב, נוכל לעשות דברים פרודקטיביים בדרך ולא נצטרך להתרכז בכלל בכל משוגע שמנסה לחתוך אותנו על איילון. נוכל להשלים עבודה, סתם לגלוש באינטרנט, לצפות בסדרה ולצערי עם זמני הפקקים בשעות מסוימות אפילו לראות סרט.
  • בטוח יותר? ברור שכן. תאונות הדרכים הם בעיה קיימת בכל מדינה בעולם, והרוגים בתאונות דרכים נהיו כבר נתון שמקבלים אותו למרות כל הטכנולוגיות החדשות שמטרתן לשים עוד עיניים כביכול שנוסף לשתיים של הנהג. רכבים אוטונומיים בוודאות כמעט ולא יעשו תאונות, מכונות עובדות בצורה מושלמת, בדיוק כמו שתכננו אותם והעובדה היא שאם נתחזק כמו שצריך את הרכב האוטונומי שלנו, אנחנו אמורים להיות מוגנים, כל זאת תחת ההנחה שלכמה שיותר אנשים סביבנו יש גם רכבים אוטונומיים.
  • כסף? אחד הרעיונות הכי מגניבים ששמעתי עליהם הוא שהרכב יעבוד בשבילך בזמן שהוא "חופשי". דמיינו כזה דבר, אשתך ואתה נכנסים לרכב בבוקר בדרך לעבודה, והוא לוקח אותכם ליעדים שלכם, בזמן שאתם בעבודה, או ששולחים את הרכב למצוא חניה, או שמגדירים לו אזור ללכת לעבוד כמונית. בזמן שאתם בעבודה, הרכב מסיע אנשים לאן שהם צריכים ומכניס כסף. מתכנתים אותו מתי להתחיל את האיסוף מהעבודה, ובשעה שתסיימו הוא יחכה לכם מתחת לבניין. עצם העובדה שהרכבים הם על חשמל, וקיימות בעתיד המון אפשרויות לניצול כלכלי משתלם של הרכבים, הדבר נשמע מאוד יעיל ונכון.
  • לרכבים אוטונומיים יכולים להיות השלכות גם לא כל כך נעימות על אנשים מסוימים, לפחות בהתחלה, הדבר יכול לגרום לכך שכל מי שנוהג למחייתו יאבד את עבודתו, נהגי מונית, נהגי משאיות, נהגים פרטיים ותפעוליים במפעלים שונים. שום דבר לא יצטרך נהג והדבר יכול לגרום להמון אנשים לאבד את עבודתם. כמובן שכל העולם עושה לאט לאט הסבה ממקצועות ישנים יותר לעולם החדש אבל עוד ייקח קצת זמן עד שזה יקרה.

 

אין ספק שהעתיד של התחבורה מביא איתו המון בשורות טובות ושיפור עצום באיכות החיים שלנו מבחינות מסוימות אבל גם צריך להישאר עם היד על הדופק ולדאוג שאנחנו נוכל להכניס מספיק כסף לחשבון הבנק שלנו לפני ובזמן שהכל נהיה מאוכלס ברובוטים המחליפים אותנו במקומות העבודה.

אחת הדרכים לעשות כן היא דרך מודלים כלכלים ועסקיים שלא תלויים בדבר חוץ מבנו כמעט, אחת האפשרויות הנה שיווק רשתי, כמו בחברת ביהיפ, המחליפה למעשה את הפרסום הקלאסי בתקשורת שיש בין אנשים ואנשים אלו מתוגמלים לפי הצלחתם למכור את מוצרי החברה.

קרא עוד על ביהיפ.